Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში, საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) ევრაზიის რეგიონული დირექტორის, სტივენ ნიქსის შეფასებით, ქართველ ხალხს ევროკავშირის ნაწილად ყოფნა სურს და ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული გამოკითხვები მოწმობს, რომ ანტიდასავლურმა დეზინფორმაციულმა კამპანიამ მათ არჩევანზე გავლენა ვერ მოახდინა.
"ჩვენ გვაქვს აბსოლუტურად თანმიმდევრული მონაცემები გამოკითხვებში. ევროკავშირში გაწევრიანების მსურველთა რიცხვი ყოველთვის მყარი და თანმიმდევრული იყო და ახლაც უმაღლეს ნიშნულზეა. საქართველოს მოქალაქეების 83% ამბობს, რომ სურთ ევროკავშირის წევრნი გახდნენ. ასე რომ, საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება სწორედ ქართველი ხალხის სურვილზე გამოხმაურება გახლდათ. ახლა მთავრობას, პოლიტიკოსებს, პარლამენტს ევალება უზრუნველყოს, რომ საქართველო დგამს და ასრულებს ყველა ნაბიჯს პროცესის გასაგრძელებლად. ჩვენ ამას ძალიან ყურადღებით ვაკვირდებით. მეორე მხრივ, ყურადღებით ვადევნებდით თვალს, რა გავლენას მოახდენდა ანტიდასავლური პროპაგანდისტული დეზინფორმაცია კვლევის მაჩვენებლებზე. ამ მხრივ ცვლილება არ არის ევროკავშირის მხარდამჭერთა ლიდერობის თვალსაზრისით. ევროკავშირში გაერთიანება რჩება მთავარ პრიორიტეტად. ქართველებს სურთ დასავლეთის ნაწილი გახდნენ", - განაცხადა IRI-ს ევრაზიის რეგიონულმა დირექტორმა.
მისივე დაკვირვებით, გამოკითხვის მაჩვენებლების ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა ქართველი ხალხის განწყობა რუსეთის მოქალაქეების საქართველოში ყოფნასთან დაკავშირებითაც. როგორც IRI-ს წარმომადგენელი აღნიშნავს, "რუსეთის მოქალაქეები არ მიმართავენ საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მოთხოვნით, მათ სურთ დარჩნენ რუსეთის მოქალაქეებად და სწორედ აქ უნდა დაისვას შეკითხვა, რას აკეთებენ ისინი საქართველოში".
"ჩვენ ვხედავთ მნიშვნელოვან ტენდენციებს რუსეთთან დაკავშირებითაც, კერძოდ, საქართველოს მოსახლეობის 77%, ანუ აბსოლუტური უმრავლესობა გრძნობს, რომ რუსეთი წარმოადგენს უდიდეს ეგზისტენციალურ საფრთხეს მათი უსაფრთხოებისთვის. ეს საკმაოდ შთამბეჭდავი რიცხვია. ჩვენი მონაცემების მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობა გრძნობს, რომ რუსეთი წარმოადგენს როგორც შიდა, ისე საგარეო საფრთესაც, რადგან მოქალაქეების 73%-ს არ სურს მთავრობამ რუსეთის მოქალაქეებს საქართველოში საბანკო ანგარიშებისს გახსნისა და ბიზნესის წარმოების შესაძლებლობა მისცეს. რუსეთის მოქალაქეები არ მიმართავენ საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების მოთხოვნით, მათ სურთ დარჩნენ რუსეთის მოქალაქეებად და სწორედ აქ უნდა დაისვას შეკითხვა, რას აკეთებენ ისინი საქართველოში. ვფიქრობ, ამ მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოს მთავრობის მოვალეობაა, ზედმიწევნით გაარკვიოს, რას აკეთებს რუსეთი როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე გარე საფრთხეების შესაქმნელად. არც ისე დიდი ხნის წინ, რუსეთმა გამოაცხადა, რომ აფხაზეთში საზღვაო ბაზის აშენებას აპირებს. ამას ის მარტივი მიზეზის გამო აკეთებს. უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა, შავი ზღვიდან რუსული ფლოტი განდევნეს. რუსეთს შავ ზღვაში აღარ დარჩა ადგილი, სადაც გემებს განათავსებს და ცდილობს ისინი ნოვოროსისკსა და სოჭში გადაიტანოს, რომლებიც არ გახლავთ ღრმაწყლოვანი პორტები. ისინი ეძებენ ღრმა წყლის პუნქტებს და ჰგონიათ, რომ ასეთი ადგილი სწორედ აფხაზეთში იპოვეს. ეს საფრთხეს უქმნის არამხოლოდ უკრაინას, არამედ, შესაძლოა, საქართველოს ტერიტორია გამოყენებულ იქნას სხვა ქვეყნების წინაააღმდეგ, რაც ჩვენი გამოკითხვების მიხედვით, საქართველოში შეშფოთებას იწვევს. ვფიქრობ, გამოკითხვის მონაცემები გვეუბნება, რომ ქართველ ხალხს სურს, საქართველოს მთავრობამ გააგრძელოს რუსეთთან ურთიერთობის შენარჩუნება, მაგრამ ამავე დროს აღიაროს, რომ რუსეთი წარმოადგენს სერიოზულ სამხედრო საფრთხეს ქვეყნისთვის. მათ არამხოლოდ საქართველოს 20% დაიკავეს უკანონოდ, არამედ შესაძლოა, საქართველოს სამხედრო საფრთხე მომავალშიც შეუქმნან. ასე რომ, ვფიქრობ, ეს მნიშვნელოვანი პუნქტია. ჩვენ ვნახეთ დეზინფორმაცია იმის შესახებ, რომ დასავლეთი გარკვეულწილად საფრთეს უქმნიდა საქართველოს. გამოკითხვის შედეგებით ნათლად ჩანს, რომ ქართველი ხალხის აზრით, ნებისმიერი საფრთხე, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ, მხოლოდ პირდაპირ რუსეთის ფედერაციიდან მოდის. დემოკრატიის ერთ-ერთი მახასიათებელი სწორედ ისაა, რომ ხელისუფლება ხალხის მოთხოვნას პასუხობს. ხალხი მთავრობას ირჩევს მათი ინტერესების წარმომადგენლად. ასე რომ, დემოკრატიულ სისტემაში, თუ ხალხი მკაფიოდ გამოხატავს ინტერესებს, მათ სურვილებს მთავრობამ შესაბამისად უნდა უპასუხოს და შესაბამისად იმოქმედოს. ასე რომ, მოლოდინი გვაქვს, რომ მთავრობის ლიდერები ამას გაითვალისწინებენ რუსეთის მიმართ პოლიტიკის ჩამოყალიბებისას", - განაცხადა Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში, საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) ევრაზიის რეგიონულმა დირექტორმა, სტივენ ნიქსმა.

In an interview with Globalnews.ge, Stephen Nix, the Senior Director for Eurasia at the International Republican Institute, stated that the Georgian people want to be a part of the European Union, and the polls conducted by the organization prove that the anti-Western disinformation campaign did not influence their choice.
"We were watching that very closely to see if this anti-Western propaganda and disinformation would have any effect on the numbers. However, support for EU membership and leadership remains extremely high. So, once again, the Georgian people want to be a part of the West. As part of that, we see some very important trends regarding Russia. The vast majority of Georgians, 77%, feel that Russia poses an existential threat to their security. This is a significant number. Additionally, polling data shows that Georgians perceive Russia as posing an internal threat, as 73% of Georgians do not want the government to allow Russian citizens to move to Georgia to set up businesses or open bank accounts. There is a real question about what exactly these Russian citizens are doing. They do not seem to be applying for Georgian citizenship; they want to remain Russians but stay in the country. This raises questions about their intentions. Therefore, I think it's incumbent upon the government, based on this polling data, to scrutinize what Russia is doing internally and to guard against the external threat. Recently, Russia announced that it is going to build and construct a naval base in Abkhazia, and they are doing this for a specific reason. The Ukrainian armed forces are chasing the Russian Black Sea Fleet out of service. Russia currently has nowhere to place its ships and cannot move them to Novorossiysk and other ports, as those are not deepwater ports. The Russian Navy has to anchor its warships off the coast of cities. They are looking for a deepwater port, and they believe they have found one in Abkhazia. This will pose not just a threat to Ukraine, but the very fact that Georgian territory can be used as a launching point against other countries militarily is a grave concern based on the data in Georgia. I believe the data tells us that the Georgian people want the government to continue trying to maintain good relations with Russia, while also recognizing that Russia poses a grave military threat. Russia not only occupies 20% of Georgia's territory but could potentially pose a military threat to Georgia in the future. This is an important point. Despite some disinformation suggesting that the West poses a threat to Georgia, it is clear from the polling that the Georgian people perceive any threat, whether external or internal, as originating directly from the Russian Federation. One feature of a democracy is that the government is responsive to the people. The people elect a government to represent their interests. So the expectation is, government leaders will take this into account in formulating their policy towards Russia", - said Stephen Nix, the Senior Director for Eurasia at the International Republican Institute.