საპარლამენტო უმრავლესობა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონპროექტს პარლამენტში მეორედ დააინიცირებს. საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის, მამუკა მდინარაძის განცხადებით, არასამთავრობო სექტორის დაფინანსების 90%-ზე მეტი გაუმჭვირვალეა, ამიტომ "საპარლამენტო უმრავლესობამ, პარტიის პოლიტიკურ საბჭოსთან კონსულტაციის შემდეგ, მიიღო გადაწყვეტილება, კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტში დაინიცირდეს ზუსტად იგივე ტექსტით, როგორც შარშან იყო დაინიცირებული, ერთადერთი განსხვავებით - ნაცვლად ტერმინისა „უცხოური გავლენის აგენტი“ გამოყენებული იქნება ტერმინი -"უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაცია". კანონპროექტის ყველა სხვა ჩანაწერი უცვლელია.
"როგორც საზოგადოებას მოეხსენება, ე.წ. სამოქალაქო სექტორი რჩება ყველაზე გაუმჭვირვალე სექტორად საქართველოში. გაუმჭვირვალობა არის მანკიერების ერთ-ერთი უმთავრესი წყარო და შესაბამისად, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევა სახელმწიფოს უსაფრთხოებისთვის, რაც საქართველოში გასული 4 წლის განმავლობაში განვითარებულმა მოვლენებმა განსაკუთრებული სიცხადით დაგვიდასტურა. "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის" შესახებ კანონპროექტის გარშემო განვითარებული მოვლენების შემდეგ, ექსტრემიზმის მხარდაჭერის პრაქტიკა მართალია შესუსტდა, მაგრამ ამგვარი პრაქტიკა სრულად აღმოფხვრილი არ არის. გარდა ამისა, კვლავაც გაუმჭვირვალე რჩება "ენჯეოების" დაფინანსების 90 პროცენტზე მეტი. ამ პერიოდის განმავლობაში, ჩვენ გვქონდა კონსულტაციები ყველაზე მსხვილი ამერიკული და ევროპული ფონდების, მათ შორის "დემოკრატიის ნაციონალური ფონდისა" (NED) და "დემოკრატიის ევროპული ფონდის" (EED) ფინანსების გამჭვირვალობის შესახებ. თუმცა, ვერ მივაღწიეთ ვერავითარ პროგრესს ამ ფონდების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის კუთხით. კანონი "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" გრძელვადიან პერსპექტივაში დააზღვევს საქართველოს ქვეყანაში არეულობის ხელოვნურად გამოწვევის იმგვარი მცდელობებისგან, რომლის გამოვლაც ქვეყანას 2020 წლიდან მოუწია. სუვერენიტეტის, მშვიდობისა და სტაბილურობის დაცვა ჩვენი უპირველესი პასუხისმგებლობაა ქართული სახელმწიფოს და საზოგადოების წინაშე", - განაცხადა მდინარაძემ პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე.
მმართველი პარტიის მიერ ხელახლა დაანონსებულ კანონპროექტს, სამოქალაქო სექტორი და ოპოზიცია მალევე გამოეხმაურა. ყოფილი სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას განცხადებით, "ქართულ ოცნებას" უნდა "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაცია" დაარქვას ყველას, ვინც საქმის კეთებისთვის ფინანსურ მხარდაჭერას იღებს ევროპიდან: "როგორც ჩანს, ბოლო პერიოდში ზედმეტი დოზით შევედით ევროპაში (სტატუსი მოგვანიჭეს, ევრო 2024-ზე გავედით) და ისევ ტალახში გორაობის ინსტრუქცია მოუვიდათ ჩრდილოეთიდან. არავითარი გაუმჭვირვალე და საფრთხის შემცველი ფული ევროპიდან საქართველოში არ მოდის, ყველაფერი ხდება საგადასახადო რეგისტრაციის, საბანკო გადარიცხვების, გადასახადების დეკლარირების და ა.შ. გზით".
პარტია "საქართველოსთვის" ერთ-ერთი ლიდერის, ბექა ლილუაშვილის განცხადებით, "ქართული ოცნება" ახალ-ახალ გავლენის ბერკეტებს ქმნის საკუთარ პოლიტიკურ არსენალში: "ჩვენ გვყავს ოკუპანტი სახელმწიფო, რომელიც პირდაპირ ჰიბრიდული მეთოდებით იბრძვის, პროპაგანდას აღვივებს ქვეყანაში. როდესაც პირველად მოხდა "რუსული" კანონის ინიცირება, ჩვენს მიერ ინიცირებული ალტერნატიული კანონპროექტი რუსეთის, ოკუპანტი სახელმწიფოს გავლენის გამოაშკარავების და შეზღუდვის შესახებ მათ უგულებელყვეს. რატომ? - იმიტომ, რომ მათ კანონპროექტს არაფერი საერთო არ აქვს რეალურად, მტრულად განწყობილი სახელმწიფოების, პირველ რიგში რუსეთის, გავლენების შეზღუდვასთან. მას აქვს სხვა დანიშნულება და ეს არის ახალი პოლიტიკური ინსტრუმენტის შექმნა “ოცნების” ხელში, რომელიც იმდენად შეშინებულია მოახლოებული არჩევნებით, თავის შიშებზე ყოველდღიურად ჭრის და კერავს, ახალ-ახალ გავლენის ბერკეტებს ქმნის საკუთარ პოლიტიკურ არსენალში, მაგრამ ავიწყდებათ, რომ საზოგადოებამ პირველ ჯერზე ეს არ გაუტარა და ახლა მით უმეტეს ჩვენი ქვეყნის საზოგადოების პირველი მობილიზება იქნება მოახლოებულ არჩევნებზე, სადაც "ქართულ ოცნებას" შესაბამის პასუხს გასცემენ".
პარტია "ლელოს" ლიდერი, მამუკა ხაზარაძე, "ქართული ოცნების" დამფუძნებელს, ბიძინა ივანიშვილს მიმართავს და მოუწოდებს, საკუთარი პარტიის დაფინანსების წყაროები გაასაჯაროოს: "ქართულმა ოცნებამ" და პირადად ბიძინა ივანიშვილმა კიდევ ერთი დავალება მიიღო. ერთი წლის წინ ჩავარდნილი ოპერაცია „რუსული კანონის" შესახებ თავიდან გააცოცხლა. დავალება მიიღო პირდაპირ კრემლისგან, რათა ახლა უფრო დიდ მიზანს შეუშალოს ხელი რასაც ჰქვია მოლაპარაკებების დაწყება ევროკავშირში. მე მინდა, მივმართო ბიძინა ივანიშვილს, გამოვიდეს, როგორც ე.წ. საპატიო თავმჯდომარე პარტიის და ქართველ ხალხს უთხრას, თუ რასთან გვაქვს საქმე. გამოვიდეს და თქვას, საიდან ფინანსდება მისი პარტია, ბიძინა ივანიშვილი, რომელიც არის ერთ-ერთი მსხვილი აქციონერი რუსული კომპანიების და აქ გამოდის და ლაპარაკობს ევროპიდან შემოსული თანხების წარმომავლობაზე. ევროპიდან შემოსული თანხები არის გამჭვირვალე და არანაირი კანონი არ სჭირდება იმას, რომ საგადასახადო ინსპექციამ, ფულის მონიტორინგის სამსახურმა და უამრავმა მაკონტროლებელმა ამოიღოს ინფორმაცია, თუ საიდან შემოდის ევროპიდან ფული და რომელ ორგანიზაციაში შედის. ამას არ სჭირდება კანონი, უბრალოდ, „ქართულ ოცნებას“ სჭირდება ეს კანონი, რომ გააკონტროლოს თავისუფალი აზრი, გააკონტროლოს არჩევნები და დაბლოკოს ევროპული პერსპექტივა. მე მინდა, ბიძინა ივანიშვილს ვუთხრა, რომ არ გაგატანთ საქართველოს რუსეთში".
მოძრაობა "ახალის" ლიდერი, ნიკა გვარამიას მოლოდინი აქვს, რომ კანონპროექტის მიღებას საპარლამენტო უმრავლესობა ფეხბურთში ევროპის ჩემპიონატის დაწყების შემდეგ შეეცდება, რათა პროცესს მწვავე პროტესტი არ მოჰყვეს: დღეს "ქართული ოცნება" აღარ არის მხოლოდ ქართული დემოკრატიისთვის საფრთხისშემცველი. ის არის ქართული სახელმწიფოებრიობისთვის საფრთხისშემცველი ძალა. ის ეღობება ჩვენს ისტორიულ მიზანს, რომელიც ქართველმა ხალხმა არაერთხელ გამოხატა როგორც მისი ისტორიული განვითარების მანძილზე, ასევე დღეის მდგომარეობითაც. ეს არის ჩვენი ევროკავშირში წევრობა. მიუხედავად ყველაფრისა, ჩვენი პარტია, "ახალი", გააკეთებს ყველაფერს, რომ საქართველო გახდეს ევროკავშირის წევრი. ეს არის ჩვენი შექმნის მთავარი საფუძველი. ის, რომ ქართველი ხალხი შევიყვანოთ მის ისტორიულ ოჯახში - ევროკავშირში".

The parliamentary majority will initiate the draft law on foreign agents in the parliament for the second time. According to the leader of the parliamentary majority, Mamuka Mdinaradze, more than 90% of the financing of the non-governmental sector is opaque. Therefore, the parliamentary majority, after consulting with the political council of the party, made a decision to reintroduce the draft law in the Parliament of Georgia with exactly the same text as it was introduced last year. The only difference is that instead of the term "agent" the term “Organization Carrying Out the Interests of a Foreign Power” will be used. All other provisions in the bill remain unchanged.
"During this period, we consulted on the transparency of finances of the largest American and European foundations, including the National Endowment for Democracy (NED) and the European Endowment for Democracy (EED). However, we have not made any progress in ensuring the transparency of these funds. This law in the long term will protect Georgia from such attempts to artificially cause unrest in the country, which the country has had to deal with since 2020. Protecting sovereignty, peace, and stability is our primary responsibility to the Georgian state and society," - Mdinaradze said at a briefing held at the party's office.
The civil sector and the opposition soon responded to the re-announced draft law by the ruling party. According to the former public defender, Nino Lomjaria, "Georgian Dream" should label everyone who receives financial support from Europe for their work as foreign agent: "It seems that recently we entered Europe with an overdose (we were granted status, we went to Euro 2024) and again the instruction to roll in the mud came from the North. No opaque and dangerous money comes to Georgia from Europe; everything happens through tax registration, bank transfers, tax declarations, and so on."
According to Beka Liluashvili, one of the leaders of the "For Georgia" party, "Georgian Dream" is creating new levers of influence in its political arsenal: "We have an occupying state that is fighting directly with hybrid methods, stirring up propaganda in the country. When the "Russian" law was first introduced, they ignored the initiative, the alternative bill initiated by us to expose and limit the influence of Russia, the occupying state. The reason is that their bill has nothing to do with actually limiting the influence of hostile states, primarily Russia. It serves another purpose, which is to create a new political tool in the hands of the "Georgian Dream" who is so afraid of the upcoming elections. He stitches and sews his fears every day, creating new levers of influence in his political arsenal, but he forgets that the public did not buy into it the first time. Even more so now, the first mobilization of our country's society will be at the upcoming elections, where they will provide an appropriate response to the "Georgian Dream."
The leader of the "Lelo" party, Mamuka Khazaradze, appeals to the founder of the "Georgian Dream," Bidzina Ivanishvili, urging him to disclose the sources of his party's funding: "Georgian Dream" and Bidzina Ivanishvili personally have been assigned another task. They have revived the failed operation of the "Russian law" from a year ago. They received a direct order from the Kremlin to prevent the larger goal of opening accession negotiations in the European Union. I would like to appeal to Bidzina Ivanishvili to come forward as the so-called honorable chairman and inform the party and the Georgian people about what we are dealing with. Bidzina Ivanishvili, who is one of the major shareholders of Russian companies, should disclose the sources of his party's financing and shed light on the origin of the funds coming from Europe. Funds originating from Europe are transparent, and there is no need for additional laws for the tax inspectorate, money monitoring services, and numerous controllers to extract information regarding the source of funds from Europe and the recipient organizations. The necessity for such a law lies solely in the "Georgian Dream's" desire to control freedom of thought, manipulate elections, and hinder European integration. I want to convey to Bidzina Ivanishvili that we will not lead Georgia towards Russia".
Nika Gvaramia, the leader of the "Akhali" movement, anticipates that the parliamentary majority will attempt to pass the draft law following the commencement of the European football championship to prevent sparking intense protests: Today, the "Georgian Dream" poses a threat not only to Georgian democracy but to Georgian statehood as well. This aligns with our historical objective, repeatedly expressed by the Georgian people throughout our history and in the present situation - our membership in the European Union. Despite all obstacles, our party, "Akhali", will do everything in its power for Georgia to become a member of the European Union."